Hrbtenica vam bo hvaležna
Manualna medicina je posebna tehnika zdravljenja, ki obsega tako diagnostiko kot terapevtsko zdravljenje. Z njo zdravniki specialisti zelo uspešno odpravljajo simptome sprememb hrbtenice, sklepov, mišic, okončinah, glavobolov, vrtoglavic, slabosti, težav na področju notranjih organov in določenih nevroloških obolenj.
Moto manualne medicine je odprava bolečine in njenega vzroka brez zdravil in kirurškega posega. Njen osnovni namen je povrnitev v predhodno stanje ali, v kolikor to ni možno, uspešno lajšanje simptomov, ki povzročajo težave oziroma bolečine. Največ težav dandanes predstavljajo bolečine v križu in bolečine v vratu, kar so večinoma posledice obrabnih sprememb in prisiljene drže. Pogosta diagnoza je hernija diska, pri kateri je zdravljenje z manualno medicino izjemno uspešno, ozdravljenih je v povprečju več kot tretjina pacientov, ki že imajo sicer predpisan operativni poseg za tovrstno indikacijo.
Manualna medicina je v Sloveniji priznana kot uradna veja medicine, vendar le pod pogojem, da jo izvaja zdravnik, ki je predhodno opravil specializacijo iz nevrologije ali ortopedije. V Sloveniji sicer specializacije manualne medicine ni mogoče opravljati, zato je zdravnikov specialistov pri nas izredno malo, prihajajo pa večinoma iz Rusije, Belorusije in Ukrajine, kjer obstajajo tudi največji in najbolj napredni centri manualne medicine v svetu.
Kaj in kako zdravimo z manualno medicino
Manualna medicina obsega zdravljenje v vseh treh predelih hrbtenice; vratnem, prsnem in ledvenem, in težav, ki so s tem povezane; bolečine v hrbtenici, predvsem v vratnem in ledvenem delu, bolečine v sklepih, glavoboli, vrtoglavice, šumenje v ušesih, nestabilnost pri hoji, mravljinčenje oziroma omrtvelost udov, bolečine v mišicah in še mnogo drugega. Pri večini ljudi, starejših od 40 let, se pojavlja tudi osteohondroza ali posedanje vretenc ter posledično zmanjševanje medvretenčnega prostora. Po 60. letu starosti pa se pri večini pojavljata spondiloza in spondiloartroza. Posledice se kažejo z zmanjševanjem gibljivosti in z bolečinami v različnih delih telesa.
Večino teh težav je mogoče zelo učinkovito pozdraviti z manualno medicino.
Ob prvem obisku zdravnika, specialista manualne medicine, se opravi pregled bolnika ter analiza vseh predhodnih izvidov, za katere je zaželeno, da jih prinese s seboj; nevrološki pregled, manualni pregled, pregled stanja hrbtenice, gibljivosti sklepov, refleksov, mišic, tetiv in vezivnega tkiva, oceno drže in gibanja. Na podlagi pregleda se zdravnik lahko odloči za nadaljnje zdravljenje.
S pomočjo podrobne anamneze se zdravnik odloči za individualno terapijo, če je potrebno, pa pacienta pošlje še na dodatne preiskave. Manualna terapija je varna in neboleča, ne dovoljuje se nikakršnih sunkovitih gibov, ki bi lahko privedli do neprijetnih bolečin (t.i. mehke tehnike manualne medicine). Veliko pacientov občuti zmanjšanje bolečin že po prvem obisku, sicer pa za popolno odpravo bolečin določenega simptoma, kot je dolgotrajna bolečina v križu, zadošča v povprečju pet obiskov.
Učinkovito zdravljenje, zadovoljni pacienti
Uspešnost zdravljenja z manualno medicino je po prvi terapiji (to je od 4 do 6 obiskov) okoli 80 odstotna, pri čemer je 40 odstotkov pacientov v celoti ozdravljenih, pri enakem odstotku pacientov so ozdravljeni glavni simptomi, pri preostalih 20 odstotkih pa je viden napredek, vendar so praviloma potrebne še dodatne terapije.
V ordinacijah MO-GY po Sloveniji od leta 1991 zdravimo paciente vseh starosti, tudi otroke z idiopatsko skoliozo 1. in 2. stopnje. Veliko je tudi vrhunskih športnikov. Pri slednjih gre v prvi vrsti za odpravljanje simptomov, ki so posledica aktivnih treningov in poškodb. Večino naših pacientov pa predstavljajo ljudje s težavami v različnih predelih hrbtenice, ki so posledica degenerativnih sprememb oziroma dolgotrajne prisiljene drže. Po uspešnem zdravljenju priporočamo redne kontrolne preglede in terapije za vzrdževanje zdravstvenega stanja.
Po čem se manualna medicina razlikuje od kiropraktike?
Manualna medicina je vrsta osteopatske tehnike za zdravljenje gibalnega sistema in ima skupne korene s pri nas bolj znano kiropraktiko.
Od nje se razlikuje predvsem:
- po tem, da mora imeti specialist manualne medicine visoko medicinsko izobrazbo, specializacijo ustrezne smeri (fiziatrija, nevrologija, ortopedija) in ustrezno specializacijo manualne medicine;
- po tem, da manualna medicina sodi v uradno medicino;
- je manualna medicina mehkejša, varna, natančna in učinkovita metoda zdravljenja, pri čemer so za kiropraktiko značilni sunkoviti gibi, pri katerih lahko pride do stranskih učinkov zdravljenja;
- po načinu in vrsti diagnostike: manualna medicina pri zdravljenju upošteva vse diagnostične metode uradne medicine oziroma jih celo zahteva;
- po spremljajočih tehnikah masaže, kjer je najbolj pomembna t. im. PIR masaža – postizometrijska relaksacija za sprostitev obhrbteničnih mišic.
Najpogostejši simptomi in indikacije, ki jih speciaisti manualne medicine uspešno zdravijo, so:
- bolečine v hrbtenici (v vratnem, prsnem in ledvenem delu),
- bolečine v rokah in nogah,
- občutki mravljinčenja, otopelosti, nemoči,
- občutki zakrčenosti in bolečine v sklepih,
- hondroza, osteohondroza, spondilartroza, spondiloza (obrabne spremembe),
- nepravilna ukrivljenost hrbtenice (izravnana lordoza, kifoza, skolioza),
- reflektorni sindromi (cervikalgija, cervikobrahialgija, lumbalgija, lumboišialgija idr.),
- draženje vegetativnih ganglijev avtonomnega živčnega sistema,
- motnje krvnega obtoka v hrbtenični arteriji,
- spondilolisteza I. in II. stopnje (zamik vretenca),
- protruzija, hernija diska,
- artroza sklepov,
- napake gibalnega stereotipa,
- stanja po poškodbah, operativnih posegih,
- epikondilitis, sindrom karpalnega kanala,
- skolioza I. in II. stopnje,
- glavoboli, vrtoglavice, nespečnost,
- tinitus (šumenje v ušesih), motnje vida.
Glavni simptomi, pri katerih je zdravljenje s tehnikami manualne medicine učinkovito:
- bolečine v hrbtenici
- bolečine v križu
- bolečine v vratu
- bolečine v sklepih (koleno, rama, kolk, zapestje idr.)
- degenerativne (obrabne) spremembe
- nepravilna ukrivljenost hrbenice (izravnana lordoza, kifoza, skolioza)
- išijas
- bolečine v mišicah
- nespečnost
- glavobol
- vrtoglavice
- šumenje v ušesih
- mravljinčenje
- zakrčenost
- pekoča bolečina
- bolečina v stopalu
- vnetje sklepov
- oteklina kolena
- bolečina v dimljah
- kronična bolečina
- nevropatija
- fibromialgija
- heksenšus
- stanje po operaciji
- stanje po poškodbi
- funkcionalne težave
- nemoč v okončinah
Diagnoze oz. stanja, pri katerih so tehnike manualne medicine učinkovite:
- protruzija
- diska hernija diska
- Schmorlova hernija
- artroza
- hondroza
- osteohondroza
- spondiloza
- spondilartroza
- spodilolisteza
- retrolisteza
- anterolisteza
- spondiloliza
- cervikalgija
- cervikokranialgija
- cervikobrahialgija
- ishialgija
- torakalgija
- lumbalgija
- radikulopatija
- tinitus
- sindrom karpalnega kanala
- piriformis sindrom
- vertigo
- teniški komolec
- tendinitis
- trn petnice
- skoliotična deviacija
- kapsulitis
- Bakerjeva cista
- ruptura rotatorne manšete
- metatarzalgija
- sacrum acutum
- plantarni fascilitis
- slap lezija
- rizartoza
- kalcinacija
- artritis
- zamik vretenca
- utesnitveni sindrom
- spinalna stenoza
- poškodba fasetenga sklepa
- sakroiliitis