Bolečine v vratnem delu so zelo pogoste in jih občutki vsak človek vsaj enkrat v življenju. Pojavijo se lahko tako pri kateri koli starosti. Pojavijo se lahko zaradi poškodb, anatomskih sprememb ali sprememb mehkih tkiv (predvsem mišic ob hrbtenici). Poleg bolečin se lahko pojavi občutek togosti in omejeno gibanje.
Poznamo več vzrokov za bolečine v vratu:
1. krč mišic – običajno ga povzroči nenaden gib ali sunek, lahko tudi napačen položaj med spanjem. Pojavijo se močne bolečine in težave pri gibanju, vrat je lahko otrdel do te mere, da glave ne moremo obračati. Bolečina se pojavi nenadoma in po nekaj dneh izgine. Pogosto pomaga tudi gretje bolečega predela in terapije v obliki manualnih tehnik.
2. obrabne spremembe na hrbtenici; najbolj pogosta je okvara medvretenčne ploščice, protruzija oziroma hernija diska, ki zmanjša medvretenčni prostor in povzroča draženje živčnih pletežev na tem nivoju. Okvara ploščice je lahko enostranska ali centralna, od tega je odvisno, kako občutimo bolečino. Anatomske spremembe na hrbtenici v zgornjem delu lahko poleg težav v vratnem delu povzročajo tudi glavobole, vrtoglavice, šumenje v ušesih ter nespečnost. Prav tako pa draženje živčnih pletežev v spodnjem povzroča bolečine v rami, roki, med lopaticami, mravljinčenje in občutek zmanjšane moči.
3. miogena togost vratu oziroma miozitis – gre za prirojeno spremembo, ko je ena od mišic v predelu vratu krajša. Simptomi miogene togosti so prepoznavni že na prvi pogled; vrat je ukrivljen, prisotni sta bolečina in omejena gibljivost. V najbolj izrazitih primerih je potrebna operacija, pri kateri omogočijo povrnitev normalne dolžine skrajšane mišice.
Kako občutimo bolečine v vratu?
Bolečine se pogosto kažejo kot konstantna bolečina, zbadanje ali špikanje ali bolečina, ki seva iz vratu v ramena in roke (kot elektrika). Poleg bolečin v vratu lahko pride tudi do omejenega gibanja glave, otopelost ali mravljinčenje, ki iz vratnega dela seva v ramena ali roke. Pogosto občutimo tudi bolečine v komolcu, zapestju in prstih.
Kako si lahko pomagamo sami?
Poleg prirojenih posebnosti, ki vplivajo na napredovanje obrabnih sprememb, je največji dejavnik tveganja za bolečine v vratu naš način življenja. Zavedajte se, da glava tehta okoli 4-5 kilogramov. Če je vrat dlje časa sklonjen naprej in navzdol, se pritisk na vratni del hrbtenice izredno poveča, ob 15-stopinjskem kotu je teža glave, ki jo »nosimo« kar 12 kilogramov. Bodite pozorni na pravilno lego vrata čez dan in tudi ponoči. Predvsem pazite na položaj pri dolgotrajnem sedenju, delu za računalnikom in spanjem. Za ljudi, ki imajo težave z vratno hrbtenico, je najbolj primerno spanje na boku, pri čemer je vzglavnik dovolj visok, da povsem zapolni prostor med ramenom in uhljem. Pomembno vlogo pri odpravi bolečin v vratu imata tudi preobremenjenost in stres. Ob stalnem stresu se mišice, predvsem v področju vratu in ramenskega obroča skrčijo, kar povzroči slabšo prekrvavitev in številne simptome.
Nasvet je pripravila ekipa MOGY zdravnikov. V kolikor imate še kakšno vprašanje, nas pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 12 03 vsak delovnik med 8. in 18. uro. Z veseljem vam bomo svetovali.